6

Öğütücünüzü kurmak, espresso , cappuccino  ve süt kreması yapmak için gerekli becerileri bir noktada toplar. Bu modül, sağlık ve güvenlik, müşteri servisi ve temel işlerin yanında; kahvenin kendisinin daha derinden anlaşılmasına, süt tekniği ve latte sanatı için pratik becerilerinizin pekişmesini sağlar.

Giriş:  Kahve endüstrisinde yeni olan insanlar için öğütücünüzü kurmak, espresso , cappuccino ve süt kreması yapmak için gerekli becerileri içerir. Bu kurs için önceden Barista deneyiminiz olması gerekmiyor.

Orta: Giriş kısmında öğrendiğimiz kahvenin kendisinin daha derinden anlaşılmasına ve pratik becerilerinizin pekişmesini sağlar. Sağlık ve güvenlik, müşteri servisi ve temel işler ile birlikte süt teknikleri, latte sanatını içerir. Bu kurs zaten çalışmakta olan  Baristalar için uygundur.

Profesyonel: Bu seviye, Orta seviyedeki eğitimini tamamlamış ve hatırı sayılır deneyimi olan Baristalar için uygundur. Espresso-ana içeklerin yapımı ve kahve için hem bilimsel hem yönetimsel perspektifte ele alır.